Współczesne wszywki alkoholowe – czy są bardziej skuteczne niż Esperal?
Esperal był środkiem stosowanym w leczeniu choroby alkoholowej. W swoim czasie wiele osób posiadało wszywki alkoholowe lub znało kogoś, kto dał się zaszyć z nadzieją, że implementacja Esperalu pomoże mu w walce z nałogiem. Esperal wycofano z produkcji w 2009 roku. Mimo to jakiś czas temu wszywki alkoholowe wróciły na rynek i dzisiaj są praktycznie ogólnodostępne. Po wszywkę możemy się zgłosić do większości prywatnych gabinetów chirurgicznych działających na terenie całego kraju. Wiele z nich oferuje całodobową obsługę dając możliwość „zaszycia się” o dowolnej porze dnia i nocy. Czy współczesne wszywki alkoholowe działają lepiej niż Esperal?
Podejście lekarzy i terapeutów do problemu choroby alkoholowej zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat skutkując bardziej holistycznym podejściem do problemu, którego do niedawna brakowało w większości ośrodków terapeutycznych. Jednym z przełomów leczenia choroby alkoholowej było wprowadzenie metody całkowitej trzeźwości, która poparta leczeniem farmakologicznym oraz indywidualnymi sesjami terapeutycznymi do dziś przynosi bardzo dobre rezultaty. Dziś coraz głośniej mówi się o metodzie ograniczania szkód, którą kieruje się do osób uzależnionych, które z różnych względów nie chcą lub nie potrafią wytrwać w całkowitej abstynencji. Kompleksowość leczenia wyrażająca się w równoległym stosowaniu psychoterapii i terapii grupowej ze stosowaniem nowoczesnych środków farmakologicznych stworzyła przestrzeń, w której znalazło się miejsce na wszywki alkoholowe. Ich celem jest wspieranie chorych w trzeźwości poprzez wzbudzanie w nich strachu o nieprzyjemne, a zarazem niebezpieczne dla ich zdrowia i życia konsekwencje spożywania alkoholu. O ile same wszywki mają znikomą wartość terapeutyczną, o tyle poparte innymi formami pracy z pacjentem pozwalają choremu wytrwać w trzeźwości, a tym samym ukończyć program terapeutyczny, którego zadaniem jest:
Nowoczesne wszywki alkoholowe
Jak już wcześniej wspomnieliśmy Esperal został wycofany z produkcji w 2009 roku. Obecne wszywki alkoholowe nie mogą więc być wszywkami esperalowymi, przy czym działają w oparciu o tę samą substancję czynną, jaką jest disulfiram WZF. W praktyce disulfiram WZF działa dokładnie tak samo jak Esperal hamując metabolizm alkoholu etylowego w organizmie i doprowadzając do zatrucia alkoholowego. W wyniku zatrucia alkoholowego osoba doświadcza bólu i zawrotów głowy, nudności i wymiotów, łomotania serca (tachykardii) i wielu innych nieprzyjemnych, a niejednokrotnie również niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.
Niezmienne pozostały nie tylko doznania „zaszytych” alkoholików, ale również sposób aplikacji leku. Disulfiram WZF jest zaszywany pod skórą pacjenta, co wymaga niewielkiej interwencji chirurgicznej. Chirurg najpierw wykonuje nacięcie w miejscu implementacji specyfiku – najczęściej pod łopatką lub na pośladu chorego – a następnie po umieszczeniu pod skórą tabletki zakłada szwy. Umieszczony pod skórą specyfik pozostaje aktywny nawet przez rok, chyba, że wcześniej zostanie usunięty. Usunięcie wszywki również wymaga interwencji chirurga, przy czym nieprzyjemne konsekwencje spożywania alkoholu mogą się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas po wyjęciu tabletki, co jest związane z obecnością resztek substancji aktywnej w organizmie.